Cart 0
 
Kontakt 01.jpg

Igor Kiška,

známy pod umeleckým menom Ekcelent, je slovenský raper. Narodil sa 18. júna 1991 v Martinskej fakultnej nemocnici (dnes Univerzitná nemocnica Martin)

Väčšina jeho textov sa zaoberá kontroverznými témami o svetovej politike a spoločenských problémoch.

Vo svojej umeleckej tvorbe často vyjadruje názory na konzumerizmusglobalizáciutriedny bojnáboženstvovládu a politické sprisahania.

Okrem pôsobenia v hudobnej sfére sa venuje aj občianskemu aktivizmu.

 
ekcelent_wallpaper_01__2014__by_ekcelent-d72x6be.png
 
old.jpg

Detstvo                (1991 – 2004)

 

Prvý rok svojho života strávil Igor so svojimi rodičmi a staršou sestrou v byte na martinskom sídlisku Jahodníky.

Potom sa presťahovali do bytu na sídlisku Záturčie, kde vyrastal nasledujúcich 13 rokov.

V roku 2002 sa jeho rodičia rozviedli a obe deti si vzala do opatery jeho matka. Jeho otec Igor Kiška starší sa po rozvode presťahoval do rodného domu v Diviakoch. Igor sa so svojim otcom odvtedy stýkal už len sporadicky, obvykle počas prázdnin a sviatkov.

V roku 2004 sa s matkou a sestrou spoločne presťahovali do Turian.

 
ekcelent_wallpaper_01__2014__by_ekcelent-d72x6be.png
 
Bio1.jpg

Život v Spojenom  kráľovstve

        (2009 – 2012)

 

Čerstvo po svojich 18. narodeninách sa kvôli nečakanej smrti svojho otca rozhodol opustiť Slovensko. V septembri 2009 odišiel do Veľkej Británie, konkrétne do anglického mesta Warrington. Tam žil a pracoval niekoľko mesiacov. Neskôr sa kvôli práci musel často sťahovať a nasledujúce 3 roky strávil okrem Warringtonu aj v Manchestri a Runcorne (Severozápad Anglicka).

V tomto období sa hudbe prestal venovať takmer úplne, až na malú výnimku v máji 2011, keď sa práve nachádzal na Slovensku. Vtedy na svoj domáci mikrofón nahral prvú verziu skladby "Slobodní", kde sa o hudobný podklad postaral Skay.

Od leta 2011 začal mať vážne zdravotné problémy. Po mesiacoch komplikácií sa koncom novembra 2011 rozhodol odletieť na pár dní na Slovensko, aby sa podrobil lekárskemu vyšetreniu v Univerzitnej nemocnici v Martine. Tam mu lekári na základe biopsie potvrdili Crohnovu chorobu. 31. decembra 2011 sa nechal hospitalizovať v nemocnici Manchester Royal Infirmary, kde ho lekári po 2 týždňoch úspešne stabilizovali pomocou biologickej liečby zvanej "Humira".

Po svojom zotavení začal znova pracovať na hudbe, konkrétne na svojom prvom demoalbume. Album s názvom "Pouličná Ozvena" sa mu 26. apríla 2012 podarilo úspešne dokončiť a vydať ako digitálny release. O všetky produkcie, ako aj mix a mastering, sa postaral Skay. Toto demo mu pomohol nahrať jeho kamarát z Veľkej Británie, raper Rudolf "Semi B" Brustmann, ktorý v tom čase budoval svoje vlastné domáce štúdio a rozhodol sa ho poskytnúť aj Ekcelentovi. Po vydaní svojho dema pokračoval spolu so Skayom v tvorení internetových singlov bez podpory akéhokoľvek vydavateľstva.

Za zmienku stojí Ekcelentova pieseň "V tieňoch", ktorá vyšla ako internetový singel v decembri 2012. Produkoval ju Skay a hosťuje v nej český raper Revolta. Táto spolupráca zaznamenala na YouTube pomerne veľký úspech v podobe viac ako 45 tisíc videní od jej vydania. Ekcelent ju však kvôli neskorším vzájomným nezhodám s Revoltom vymazal zo svojho kanála.

 
ekcelent_wallpaper_01__2014__by_ekcelent-d72x6be.png
 
Bio2.jpg

Návrat na Slovensko

 

(2013)

Vo februári sa presťahoval do Bratislavy. Tam pomáhal Petrovi Sanvemu s jeho projektom nezávislého spravodajstva Indymedia SK, konkrétne s predkladom anglických spravodajských článkov.

Okrem práce prekladateľa v redakcii Indymedia SK odvysielal Ekcelent aj niekoľko hip-hopových relácií v nezávislom rádiu Slobodný vysielač. Relácie niesli názov "Za nepriateľskou líniou". Okrem prehrávania klasických hip-hopových skladieb sa v nich uskutočnili aj rozhovory s niektorými slovenskými rapermi ako napríklad Osma, Gaštan a daľší. Po 4 odvysielaných reláciách však Ekcelent tento projekt ukončil kvôli nedostatku finančných prostriedkov. na jeho pokračovanie.

V máji 2013, presne 2 roky po uverejnení domácej verzie piesne "Slobodní", vydal Ekcelent svoj prvý oficiálny videoklip na štúdiovú verziu skladby s rovnakým názvom. O pár dní na to, 31. mája 2013, vydali Ekcelent a Skay ich prvé oficiálne EP s názvom "V hĺbke hudby". Release prezentovali pilotným videoklipom ku skladbe s názvom "Bez bariér". Toto 5-trackové EP vyšlo bez vydavateľstva ako digitálny release a fyzické CD. Okrem sólových nahrávok sa na ňom nachádzajú aj 2 piesne, na ktorých hosťujú americkí raperi Lord Lhus a Benihana Kenobi.

Ekcelent v júni 2013 ohlásil prácu na novom albume (v tom čase mixtape) s názvom "Asymetrický boj". Súčasťou tejto kompilácie mala byť aj skladba "Otcovi", ktorá vyšla ako singel na YouTube. Okrem klasického spojenia so Skayom sa v tejto skladbe objavila aj slovenská speváčka známa pod umeleckým menom Tina-Knapé.

Nasledujúce mesiace sa vďaka svojej revolučnej povahe začal aktívne zapájať do niekoľkých občianskych demonštrácií a protestov v Bratislave.

V novembri 2013 vydal svoj tretí videoklip ku skladbe "XI", ktorým zároveň na konci videa prehlásil, že nepracuje na mixtape, ale na plnohodnotnom albume "Asymetrický boj", ktorý mal vyjsť koncom roka 2013. O mesiac na to vydal v decembri ešte jeden mimoalbumový singel "Zima", ktorý ponúkol voľne na stiahnutie. Nahral ho na reprodukovaný podklad originálnej skladby od Lany Del Rey s názvom "Summertime Sadness". Spomínaný debutový album sa mu však v roku 2013 vydať nepodarilo.

Medzičasom sa projekt Indymedia SK zastavil, kvôli nedostatku finančných prostriedkov a tak sa Peter Sanve a Ekcelent rozhodli dočasne prerušiť spoluprácu. Na jar 2014 sa kvôli práci Ekcelent odsťahoval z Bratislavy naspäť do Anglicka, kde zotrval niekoľko mesiacov.

 
ekcelent_wallpaper_01__2014__by_ekcelent-d72x6be.png
 
Bio3.jpg

Pôsobenie v Česku  (2014)

Jeho ďalší pokus o ustálenie sa v Anglicku dopadol po niekoľkých mesiacoch neúspešne, kvôli nepriaznivým podmienkam na tamojšom pracovnom trhu a nedostatku jeho pracovných skúseností.

V tom čase mal veľmi dobrý kamarátsky vzťah s českým raperom Revoltom, ktorý mu podal pomocnú ruku. V júni 2014 priletel Ekcelent za Revoltom, ktorý ho ubytoval v prenajatom dome na okraji Prahy. Jeho debutový album mal vyjsť pod Revoltovým vydavateľstvom Revolta Records, ktorého súčasťou sa stal ešte v decembri 2013. 6. apríla sa Ekcelent objavil v prvom a zároveň aj poslednom videoklipe v pôvodnej zostave vydavateľstva Revolta Records. Track s názvom "Společně" zaznamenal úspech ako v sledovanosti (100 000+ videní za niekoľko mesiacov), tak aj v prevažne pozitívnych hodnoteniach a komentároch na YouTube.

Tento videoklip však kanál RevoltaTV neskôr zaradilo ako súkromné. (Pozn. minimálne od decembra 2014)

Po niekoľkých mesiacoch sa však Ekcelent, Revolta a niektorí ďalší aktéri, ako napríklad český raper eLKa, slovenský raper Presento alebo Adam "Raw", spoluzakladateľ komunity Seberevolta, stali predmetom mnohých kontroverzií a osobných sporov. Ekcelentove krátke pôsobenie v tomto vydavateľstve tak skončilo fiaskom a album "Asymetrický boj" sa mu ani tentoraz nepodarilo dokončiť a vydať. Následne sa kvôli veľmi ostrým sporom odsťahoval z domu, kde s Revoltom býval.

Ekcelent aj napriek existenčným a osobným komplikáciám však ďalej prenasledoval svoj sen vydať debutový album. 5. októbra 2014 spustil oficiálnu crowdfundingovú kampaň na českom serveri Startovac.cz s cieľom vyzbierať finančné prostriedky na vydanie albumu "Asymetrický boj". Spolu so sprievodným videom ku kampani vydal aj kontroverznú skladbu "Bojové pole I.", ktorú produkoval Skay. V priebehu kampane dal dokopy tím ľudí, ktorí venovali svoj čas a energiu jej úspešnému zakončeniu. Michal "Skay" Kott, Juraj Prostinák, Ondřej Žatkuliak, Tomáš Lištiak a Lukáš Dobránsky – títo ľudia utvorili jadro takzvaného "Ekcelentovho tímu".

Ani nie mesiac po spustení presiahol minimálnu čiastku potrebnú na úspešné ukončenie projektu. 17. novembra vydal svoj v poradí 4. videoklip a to ku skladbe "Pomáhať a chrániť", ktorú produkoval Skay. Skreče do tracku mu poskytol DJ Mikroman z Petržalského vydavateľstva Hudba zdola. O vizuálnu produkciu tohto videoklipu sa postaral Juraj Prostinák. 2. decembra vydal ďalšiu skladbu produkovanú Skayom, track s názvom "Psychologická vojna". O deň na to, 3. decembra, vydal svoj 5. videoklip, v ktorom mu na mikrofóne zahosťoval americký raper Lord Lhus a kanadský raper Unknown Mizery. Tento videoklip režíroval Ekcelent a o kameru, ako aj strih, sa postaral Juraj Prostinák.

Na jeseň 2014 začal spolupracovať s celosvetovo známou značkou a komunitou Guerrilla Republik, ktorá pochádza z New Yorku, USA. Jeden zo zakladateľov, Israel "Iz" Balleto, mu dal osobné zvolenie na vytvorenie slovenskej odnože Guerrilla Republik Slovakia. Na webe Guerrilla Republik sa dokonca objavilo aj niekoľko článkov o Ekcelentových novinkách, medzi nimi aj správa o videoklipe na skladbu "Komunita".

5. decembra úspešne skončila kampaň k debutovému albumu. Výsledná čiastka vysoko prevýšila (200%) minimálnu sumu, tým pádom bolo zaručené, že album definitívne vyjde. Celý album, až na niekoľko výnimiek, sa nahrával u Ondřeja Žatkuliaka, v jeho nahrávacom štúdiu Rooftop, ktoré sa nachádza v Prahe. Pred samotným vydaním albumu Ekcelent postupne zverejnil tracky "Konzum", "Tiene a prach" v spolupráci s mladou spévačkou Anetou Hodinovou, "Asymetrický boj" v spolupráci so slovenským raperom Osmom a "Nevedomí" v spolupráci s Osmom, Unknown Mizerym, kanadským raperom Speciezom a slovenským raperom Labrakom. Všetky vymenované skladby produkoval Skay. Za zmienku stojí, že raperi Osma a Labrak sú členmi a zakladateľmi Zlej Stravy, jednej z najstarších hip-hopových skupín na Slovensku (na scéne pôsobia od roku 1999).

21. decembra nezávisle vydal svoj oficiálny debutový album "Asymetrický boj" ako fyzické CD. V ten istý deň zároveň spustil predobjednávky digitálnych verzií albumu v službách Google Play, iTunes a Spotify, ktorých vydanie bolo uskutočnené 21. januára 2015. Okrem už spomínaných umelcov album obsahuje aj hostí ako napríklad českú raperku Manniu, slovenských raperov Tomáša Jedno (aka Suchý Pes) a Kúduša PánPoláka (členovia petržalskej formácie Úplný Konec) a ďalších. Produkčne sa o väčšinu podkladov postaral Skay a okrem neho sa na hudobnej produkcii podieľali aj Smart z DMS, Kepler, Mugis, Lkama z Gramo Rokkaz, Zmysel, Luka z Bosny a Hercegoviny a slovenský producent menom daSoul (dnes známy ako Pilate). O mix/master albumu sa postaral Ondřej Žatkuliak (až na pár výnimiek). O kompletný grafický dizajn albumu sa postaral Tomáš Lištiak. Album vyšiel bez vydavateľstva a Ekcelent nepodpísal distribučnú zmluvu so žiadnym nakladateľstvom, alebo inou entitou zodpovednou za masovú distribúciu na Slovensku, ani v Česku.

 
ekcelent_wallpaper_01__2014__by_ekcelent-d72x6be.png
 
DSC09076.jpg

Návrat do Anglicka   

(2015 – súčasnosť)

Po dlhých rokoch trápenia a hľadania samého seba Ekcelent konečne našiel svoj domov v Manchestri, Spojenom kráľovstve.

 
ekcelent_wallpaper_01__2014__by_ekcelent-d72x6be.png