Bio3.jpg

Pôsobenie v Česku  (2014)

Jeho ďalší pokus o ustálenie sa v Anglicku dopadol po niekoľkých mesiacoch neúspešne, kvôli nepriaznivým podmienkam na tamojšom pracovnom trhu a nedostatku jeho pracovných skúseností.

V tom čase mal veľmi dobrý kamarátsky vzťah s českým raperom Revoltom, ktorý mu podal pomocnú ruku. V júni 2014 priletel Ekcelent za Revoltom, ktorý ho ubytoval v prenajatom dome na okraji Prahy. Jeho debutový album mal vyjsť pod Revoltovým vydavateľstvom Revolta Records, ktorého súčasťou sa stal ešte v decembri 2013. 6. apríla sa Ekcelent objavil v prvom a zároveň aj poslednom videoklipe v pôvodnej zostave vydavateľstva Revolta Records. Track s názvom "Společně" zaznamenal úspech ako v sledovanosti (100 000+ videní za niekoľko mesiacov), tak aj v prevažne pozitívnych hodnoteniach a komentároch na YouTube.

Tento videoklip však kanál RevoltaTV neskôr zaradilo ako súkromné. (Pozn. minimálne od decembra 2014)

Po niekoľkých mesiacoch sa však Ekcelent, Revolta a niektorí ďalší aktéri, ako napríklad český raper eLKa, slovenský raper Presento alebo Adam "Raw", spoluzakladateľ komunity Seberevolta, stali predmetom mnohých kontroverzií a osobných sporov. Ekcelentove krátke pôsobenie v tomto vydavateľstve tak skončilo fiaskom a album "Asymetrický boj" sa mu ani tentoraz nepodarilo dokončiť a vydať. Následne sa kvôli veľmi ostrým sporom odsťahoval z domu, kde s Revoltom býval.

Ekcelent aj napriek existenčným a osobným komplikáciám však ďalej prenasledoval svoj sen vydať debutový album. 5. októbra 2014 spustil oficiálnu crowdfundingovú kampaň na českom serveri Startovac.cz s cieľom vyzbierať finančné prostriedky na vydanie albumu "Asymetrický boj". Spolu so sprievodným videom ku kampani vydal aj kontroverznú skladbu "Bojové pole I.", ktorú produkoval Skay. V priebehu kampane dal dokopy tím ľudí, ktorí venovali svoj čas a energiu jej úspešnému zakončeniu. Michal "Skay" Kott, Juraj Prostinák, Ondřej Žatkuliak, Tomáš Lištiak a Lukáš Dobránsky – títo ľudia utvorili jadro takzvaného "Ekcelentovho tímu".

Ani nie mesiac po spustení presiahol minimálnu čiastku potrebnú na úspešné ukončenie projektu. 17. novembra vydal svoj v poradí 4. videoklip a to ku skladbe "Pomáhať a chrániť", ktorú produkoval Skay. Skreče do tracku mu poskytol DJ Mikroman z Petržalského vydavateľstva Hudba zdola. O vizuálnu produkciu tohto videoklipu sa postaral Juraj Prostinák. 2. decembra vydal ďalšiu skladbu produkovanú Skayom, track s názvom "Psychologická vojna". O deň na to, 3. decembra, vydal svoj 5. videoklip, v ktorom mu na mikrofóne zahosťoval americký raper Lord Lhus a kanadský raper Unknown Mizery. Tento videoklip režíroval Ekcelent a o kameru, ako aj strih, sa postaral Juraj Prostinák.

Na jeseň 2014 začal spolupracovať s celosvetovo známou značkou a komunitou Guerrilla Republik, ktorá pochádza z New Yorku, USA. Jeden zo zakladateľov, Israel "Iz" Balleto, mu dal osobné zvolenie na vytvorenie slovenskej odnože Guerrilla Republik Slovakia. Na webe Guerrilla Republik sa dokonca objavilo aj niekoľko článkov o Ekcelentových novinkách, medzi nimi aj správa o videoklipe na skladbu "Komunita".

5. decembra úspešne skončila kampaň k debutovému albumu. Výsledná čiastka vysoko prevýšila (200%) minimálnu sumu, tým pádom bolo zaručené, že album definitívne vyjde. Celý album, až na niekoľko výnimiek, sa nahrával u Ondřeja Žatkuliaka, v jeho nahrávacom štúdiu Rooftop, ktoré sa nachádza v Prahe. Pred samotným vydaním albumu Ekcelent postupne zverejnil tracky "Konzum", "Tiene a prach" v spolupráci s mladou spévačkou Anetou Hodinovou, "Asymetrický boj" v spolupráci so slovenským raperom Osmom a "Nevedomí" v spolupráci s Osmom, Unknown Mizerym, kanadským raperom Speciezom a slovenským raperom Labrakom. Všetky vymenované skladby produkoval Skay. Za zmienku stojí, že raperi Osma a Labrak sú členmi a zakladateľmi Zlej Stravy, jednej z najstarších hip-hopových skupín na Slovensku (na scéne pôsobia od roku 1999).

21. decembra nezávisle vydal svoj oficiálny debutový album "Asymetrický boj" ako fyzické CD. V ten istý deň zároveň spustil predobjednávky digitálnych verzií albumu v službách Google Play, iTunes a Spotify, ktorých vydanie bolo uskutočnené 21. januára 2015. Okrem už spomínaných umelcov album obsahuje aj hostí ako napríklad českú raperku Manniu, slovenských raperov Tomáša Jedno (aka Suchý Pes) a Kúduša PánPoláka (členovia petržalskej formácie Úplný Konec) a ďalších. Produkčne sa o väčšinu podkladov postaral Skay a okrem neho sa na hudobnej produkcii podieľali aj Smart z DMS, Kepler, Mugis, Lkama z Gramo Rokkaz, Zmysel, Luka z Bosny a Hercegoviny a slovenský producent menom daSoul (dnes známy ako Pilate). O mix/master albumu sa postaral Ondřej Žatkuliak (až na pár výnimiek). O kompletný grafický dizajn albumu sa postaral Tomáš Lištiak. Album vyšiel bez vydavateľstva a Ekcelent nepodpísal distribučnú zmluvu so žiadnym nakladateľstvom, alebo inou entitou zodpovednou za masovú distribúciu na Slovensku, ani v Česku.