Bio2.jpg

Návrat na Slovensko

 

(2013)

Vo februári sa presťahoval do Bratislavy. Tam pomáhal Petrovi Sanvemu s jeho projektom nezávislého spravodajstva Indymedia SK, konkrétne s predkladom anglických spravodajských článkov.

Okrem práce prekladateľa v redakcii Indymedia SK odvysielal Ekcelent aj niekoľko hip-hopových relácií v nezávislom rádiu Slobodný vysielač. Relácie niesli názov "Za nepriateľskou líniou". Okrem prehrávania klasických hip-hopových skladieb sa v nich uskutočnili aj rozhovory s niektorými slovenskými rapermi ako napríklad Osma, Gaštan a daľší. Po 4 odvysielaných reláciách však Ekcelent tento projekt ukončil kvôli nedostatku finančných prostriedkov. na jeho pokračovanie.

V máji 2013, presne 2 roky po uverejnení domácej verzie piesne "Slobodní", vydal Ekcelent svoj prvý oficiálny videoklip na štúdiovú verziu skladby s rovnakým názvom. O pár dní na to, 31. mája 2013, vydali Ekcelent a Skay ich prvé oficiálne EP s názvom "V hĺbke hudby". Release prezentovali pilotným videoklipom ku skladbe s názvom "Bez bariér". Toto 5-trackové EP vyšlo bez vydavateľstva ako digitálny release a fyzické CD. Okrem sólových nahrávok sa na ňom nachádzajú aj 2 piesne, na ktorých hosťujú americkí raperi Lord Lhus a Benihana Kenobi.

Ekcelent v júni 2013 ohlásil prácu na novom albume (v tom čase mixtape) s názvom "Asymetrický boj". Súčasťou tejto kompilácie mala byť aj skladba "Otcovi", ktorá vyšla ako singel na YouTube. Okrem klasického spojenia so Skayom sa v tejto skladbe objavila aj slovenská speváčka známa pod umeleckým menom Tina-Knapé.

Nasledujúce mesiace sa vďaka svojej revolučnej povahe začal aktívne zapájať do niekoľkých občianskych demonštrácií a protestov v Bratislave.

V novembri 2013 vydal svoj tretí videoklip ku skladbe "XI", ktorým zároveň na konci videa prehlásil, že nepracuje na mixtape, ale na plnohodnotnom albume "Asymetrický boj", ktorý mal vyjsť koncom roka 2013. O mesiac na to vydal v decembri ešte jeden mimoalbumový singel "Zima", ktorý ponúkol voľne na stiahnutie. Nahral ho na reprodukovaný podklad originálnej skladby od Lany Del Rey s názvom "Summertime Sadness". Spomínaný debutový album sa mu však v roku 2013 vydať nepodarilo.

Medzičasom sa projekt Indymedia SK zastavil, kvôli nedostatku finančných prostriedkov a tak sa Peter Sanve a Ekcelent rozhodli dočasne prerušiť spoluprácu. Na jar 2014 sa kvôli práci Ekcelent odsťahoval z Bratislavy naspäť do Anglicka, kde zotrval niekoľko mesiacov.